LEZZETLER

LEZZETLERİMİZ

PESTİL

Dutların tatlılaşması ile birlikte köyde bir harektlilik başlar dut ağaçları sallanır yere dökülen dutlar toplanır toplanan dutlar kazanlara doldurulur.İsteyen pekmez yapar,isteyen pestil yapar,isteyen toplanan dutları kurutur dut çerezi yapar yapılan pekmez,pestil,kuru dut,köy halkı tarafından yakınlarına gönderilir.

KÖME

Üzümlerin tatlılaşmasından cevizlerin olgunlaşmasından sonra belde halkı küme yapma hazırlığına başlarlar.Bu kümeler hem kendileri için kışlık meyve olarak hem de yakınlarına göndermek için hazırlanır

PESTİL TATLISI

Pestil,yumurta ve tereyağından yapılan bir lezzettir. Pestille yumurta karıştırılarak tavada tereyağında kızartılır ve servis edilir.

TANDIR EKMEĞİ

Ekmek,kete,çörek şeklinde yapılır.Ekmek sade undan,kete ceviz katılarak,çörek ise bol yağlı un kavurması katılarak yapılır.Çay ile içilmesi çok lezzetli olur.Bu ekmekler tandırda pişirilir.

TEVENG PANCARI

Taze teveng pirinç çok az süt karışımından yapılır.Hafif ekşimsi olur.Çok lezzetli ve besleyici bir yemektir.Sütlü şalgam gibi pişirilir.

KAVUT AŞI

Kavut unu özel bir undur.Bu undan hamur yapılır,ortası açılır, pekmez dökülür .Lezzetli bir yemek olur. Çok ağır bir yemektir.Özelliği insanı uzun süre tok tutmasıdır.sütlede yenilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ
LİSANS BİTİRME PROJESİ
KILIÇKAYA KÖYÜNÜ TANITAN WEB SİTESİ TASARIMI
EMRE SARAÇ - 160357051

X
error: Content is protected !!